Yurtdışı Tanıtım Desteği

Tanıtım Desteği kapsamında hangi platformlarda verilen reklamlar için destek alınabilir?

İnternet Reklamları
(Google Reklamları, Facebook Reklamları ve benzeri.)
Dergi, Gazete vb. basılı mecralardaki Reklamlar
İç ve Dış Mekanlarda Gerçekleştirilen Reklamlar
TV ve Radyo Reklamları

Yurtdışı Tanıtım Desteği

Yurt Dışı Tanıtım Destek Başvuru Şartları

Destek Oranı: %60

Yurdışı tanıtım amaçlı harcamalarınız %60 oranında desteklenebilmektedir.

Destek Üst Limiti

Yıllık en fazla 250.000 $ destek alınabilir.

Destek Süresi: 4 Yıl

Harcamalarınız en fazla 4 yıl boyunca desteklenir.

İlave Destek

Hedef ülkelerde +%10 ilave destek verilir. Hedef ülkeleri görüntülemek için tıklayınız.

Yurtdışı Tanıtım Desteği Şartları

2010/6 sayılı Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında ürünlerinizin yurt dışına yönelik reklam, tanıtım ve pazarlamasına yönelik harcamalarınızın %60'ı firmanıza iade edilir.

1

Firma Nevi?

Şahıs şirketleri teşvikten faydanalamaz. Sadece Limited ve Anonim Şirketlerin başvuruları kabul edilir.

2

Yurtiçi Marka Tesciliniz var mı?

Tanıtım desteği alabilmeniz için firmanıza veya ürünlerinize ait yurtiçi marka tescil belgeniz olması şarttır.

Google Reklam Teşviği

Facebook, Google gibi global reklam mecralarındaki yurtdışına yönelik olmak kaydıyla desteklenmektedir. 

KOSGEB Reklam Desteği 2021

Reklam Desteği KOSGEB Genel Destek Programı çerçevesinde reklam harcamaları kapsamında uygulanmaktaydı. Ancak Genel Destek Programı yerine İşletme Geliştirme Destek Programına geçilmesi ile Reklam Desteği yürürlükten kaldırıldı.

Halihazırda sadece bu sayfada detaylandırdığımız Ticaret Bakanlığı Tanıtım Desteği uygulaması devam etmektedir.

Yurtdışı Reklam Desteği Nedir?

Eğer yurtdışına ihracat yapan bir şirketiniz varsa, yurtdışı reklam desteğini sık sık duymuşsunuzdur. Peki nedir bu yurtdışı reklam desteği? Markalar için yurtdışı ihracat hacmini arttırmanın yolu öncelikle marka bilinirliğini arttırmaktan geçmektedir. Marka bilinirliğini arttırmak için en iyi yöntem ise ihracat yapılmak istenen ülkelere reklam vermektir. Ancak var olan şirket masraflara ek olarak bir de reklam için bütçe ayırmak bütün şirketlerin yükünü arttırmakta, bu önemli basamak markalar için gittikçe daha zor bir hale gelmektedir. Küçük, büyük fark etmeksizin bütün markaların bu konuda bir destek almaya ihtiyaçları olduğu su götürmez bir gerçektir.

İşte bu sebeple, Türk Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda, Türkiye’de üretim yapan şirketlere, marka bilinirliklerini arttırma ve ihracat hacimlerini genişletme konusunda teşvik verilmeye başlandı. Bu teşvik sayesinde, başvurusu kabul edilen markalar yurtdışı reklam harcamalarının belirli bir oranını Ticaret Bakanlığı’ndan geri alabilecekler. Yurtdışı reklam desteği ile reklam harcamalarından tasarruf edip, ürün kalitelerini yükselterek hem kendi markalarının hem de ülkemizin bilinirliğini yurtdışında arttırma fırsatı bulabilecekler. Yurtdışı reklam desteği, Ticaret Bakanlığı tarafından Türk markaların yurtdışındaki marka bilinirliklerini ve ihracat miktarını arttırmasını sağlamak için verilen teşviktir. Her yıl birçok şirket bu teşvikten yararlanmakta ve markalarını geliştirmektedir.

Yurtdışı Reklam Desteği Programının Özellikleri Nelerdir?

Yurtdışı Reklam Desteğinden en fazla 4 sene yararlanılabilir. Teşvik şartlarında reklam yapılacak ülke sayısı sınırlaması bulunmamaktadır, 4 sene içerisinde şartları sağlıyorsa istediğiniz kadar ülkeye reklam verebilirsiniz. Bu reklam desteği sayesinde sosyal medya, dergi, gazete, televizyon reklamları ve pop-up mağazacılık harcamalarının %50’ı Ticaret Bakanlığı’nca markanıza geri ödenecektir. Geri ödenecek harcama tutarının üst limiti yıllık 250.000 USD olarak belirlenmiştir. Dahası, eğer markanız bünyesinde Ticaret Bakanlığı'nın kira desteğinden faydalanan bir yurtdışı birim bulunuyorsa,  birimin bulunduğu ülke için yıllık 150.000 USD reklam tanıtım desteği alabilirsiniz. 

Eğer tanıtımınızı öncelikli ya da hedef ülkelerden birinde yapıyorsanız faydalanacağınız destek oranı %60'a çıkacaktır.  Bu ülkelerin listesini Yurtdışı Reklam Desteği için Bakanlık tarafından oluşturulan bilgi sayfasında bulabilirsiniz. Bunun yanında firmanızın merkezi 4., 5., ya da 6. teşvik bölgesindeyse destek oranınız aynı şekilde %70 olacaktır. Bu teşvik bölgeleri ülkemizde bulunan ve ticaret hacminin genişletilmesi planlanan şehirlerimizden oluşmaktadır. İstanbul, Ankara gibi ticaret hacmi halihazırda oldukça geniş olan şehirler 1., 2. ve 3. teşvik bölgelerinde bulunurken Ağrı, Ardahan, Bayburt, Amasya gibi daha küçük ticaret hacmine sahip şehirlerimiz 4., 5. ve 6. teşvik bölgelerinde bulunmaktadır. Eğer firmanız hem öncelikli ya da hedef ülkelerden birinde, hem de firmanızın merkezi 4., 5. ya da 6. teşvik bölgelerinden birindeyse destek oranınız %70’e kadar çıkartılacaktır.

Bunların dışında bilinmesi gereken bir diğer husus şahıs şirketlerinin teşvikten faydalanamaz durumda oluşudur. Yurtdışı Reklam Desteği kapsamında yalnızca Limited ve Anonim Şirketlerin başvurularının kabul edileceği kararlaştırılmıştır.
Eğer firmanız adi şirket değilse, destek almak için başka bir koşula ihtiyacınız yoktur. Ayrıca firmanızın tanıtım yapacağı ülkede Bakanlık tarafından desteklenen bir birim yoksa, destek almanız için markanızın Türkiye’de tescilli olması ve tanıtım yapacağınız ülkede marka tescil başvurusunun yapılmış olması şartları aranmaktadır.

Konuyla ilgili kavramlar

kosgeb yurtdışı tanıtım desteği

kosgeb tanıtım desteği 2021

kosgeb tanıtım desteği

immib tanıtım desteği

tanıtım desteği kosgeb

kosgeb reklam tanıtım desteği

Tanıtım Desteği

yurt dışı tanıtım desteği

ticaret bakanlığı reklam tanıtım desteği

reklam tanıtım ve pazarlama desteği

yurtdışı tanıtım reklam desteği

yurtdışı tanıtım desteği hakkında genelge

reklam tanıtım ve pazarlama desteği 2021

Reklam Desteği Başvuru

Reklam tanıtım ve pazarlama desteği başvuru belgeleri (ek-8)

reklam tanıtım ve pazarlama desteği KOSGEB başvuru belgeleri

Ticaret Bakanlığı Reklam Destekleri

immib reklam desteği

itkib tanıtım desteği

itkib reklam desteği

SAYFAYI PAYLAŞ