Besi Çiftliği Hibe Desteği 2021

SORULAR
CEVAPLAR

BESİ ÇİFTLİĞİ Destekleri iki farklı kurum: TKDK ve KKYDP tarafından veriliyor.

Bazı illerde bu teşvikler Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından veriliyor. Bu teşviklerin mali kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti  ortak finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı Fonudur. Bu teşvik, TKDK'nin yaptığı çağrılar sonucunda yapılan proje başvuruları için geri ödemesiz olarak hibe şeklinde kullandırılmaktadır. 

IPARD kapsamı dışında kalan illlerde ise teşvikler  Tarım ve Orman Bakanlığının KKYDP (Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı) çerçevesinde veriliyor.

Teşvik başvuruları TKDK tarafından yapılan çağrıyı takip eden 3 ay içerisinde yapılıyor. Bu 3 ay dışında başvuru yapma imkanı bulunmuyor. TKDK 1-2 yılda bir başvurular için çağrı yapıyor. Bu çağrıları takip etmeniz gerekiyor. Önümüzdeki 3 ay içerisinde TKDK tarafından yeni bir çağrı yapılması bekleniyor. Ipard Proje Çağrısı Alarmı formumuzu doldurmanız halinde eposta veya SMS yoluyla çağrı yapıldığında sizlere bilgilendirme yapılacaktır. 

TKDK İLLERİ:
Afyonkarahisar-Amasya-Balıkesir-Çorum-Diyarbakır-Erzurum-Hatay-Isparta-Kahramanmaraş-Kars-Konya-Malatya-Ordu-Samsun-Sivas-Şanlıurfa-Tokat-Trabzon-Van-Yozgat-Ağrı-Aksaray-Ankara-Ardahan-Aydın-Burdur-Bursa-Çanakkale-Çankırı-Denizli-Elazığ-Erzincan-Giresun–Karaman-Kastamonu-Kütahya-Manisa-Mardin-Mersin-Muş-Nevşehir Uşak

Yatırım yapmak istediğiniz il TKDK illeri arasında değilse, turizm teşviğini KKYDP kapsamında alabilirsiniz.

Projenizin toplam bütçesinin %50’si kadar teşvik alabilirsiniz. 

HİBE TUTARLARI (TL) 
01- YENİ TESİS 3.000.000 TL
02- KISMEN YAPILMIŞ (TAMAMLAMA) 2.000.000 TL
03- KAPASİTE ARTIRIMI 1.500.000 TL
04- TEKNOLOJİ YENİLEME VE/VEYA MODERNİZASYON 1.500.000 TL

Ayrıca projeniz kapsamında yaptığınız tüm satın almalar KDV’den muaf tutulmaktadır.

*Bu tutar ve oranlar geçmiş çağrılara aittir. Birkaç ay sonra açılacak çağrının detayları henüz açıklanmadı. Yeni çağrıda küçük değişiklikler olabilir. 

• Yatırımlar, başvuru sahibinin statüsüne bakılmaksızın kırsal alanda olmalıdır. Kentsel alanlardaki yatırımlar desteklenmez. Kırsal alanların nereler olduğunu bu linkten ulaşabileceğiniz excel dosyasında bulabilirsiniz. Kırsal Alan Listesi (5.6 MB)

Yukarıda belirttiğimiz gibi çağrı yapıldığında ortalama 3 ay içerisinde tüm projenin hazırlanması ve eksiksiz olarak TKDK veya KKYDP proje başvurusunun tamamlanması gerekiyor. Çoğu zaman başvuru sahiplerinin bu kadar kısa süre içerisinde tüm hazırlıkları yapabilmesi oldukça zor oluyor. Zira, mimari teknik projelerden tutun ruhsatlar izinler herbir kalem için tedarikçilerden alınacak teklifler gibi birçok hazırlığın bu kısıtlı sürede tamamlanması gerekiyor. Başvuru sahibinin projesinin detaylarına karar vermesi bile belirli bir süre alıyor.

Bu nedenle, projeniz basitse veya ön hazırlığınız var ise büyük bir avantaj elde ediyorsunuz. Aksi takdirde çok uğraşıp basit eksikler yüzünden başvuru ilk evrak kontolü aşamasında reddediliyor ve büyük hayal kırıklığı yaşanıyor.  Başvuru Yol Haritasını görüntülemek için tıklayınız.

Önce projenin yarısını kendi imkanlarınızla tamamlıyorsunuz. Bu harcamalarınızı ispat eden Ödeme Talep Paketi hazırlayarak TKDK İl Koordinatörlüğüne sunuyorsunuz. Teşvik, Ödeme Talep Paketinin tesliminden sonra en fazla 6 ay içinde ödenir. Bu süreç projenin diğer yarısı için de aynı şekilde uygulanır.

2020 yılı sonunda avans imkanı da getirildi. İlgili TKDK duyurusu için tıklayınız.

Bilgi talep formunu doldurmanız halinde, teşvik uzmanımız sizi arayarak sorularınızı cevaplayacaktır. Bilgi talep formu

Önümüzdeki 6 ay içerisinde Bakanlık tarafından yeni bir çağrı yapılması bekleniyor. Kırsal Kalkınma Proje Çağrısı Alarmı formumuzu doldurmanız halinde eposta veya SMS yoluyla çağrı yapıldığında sizlere bilgilendirme yapılacaktır. 

Proje Çağrı Alarmı

Bilgi talep formunu doldurmanız halinde, teşvik uzmanımız sizi arayarak sorularınızı cevaplayacaktır.

Büyükbaş Hayvan Hibe Desteği 2021

SIK SORULAN TÜM SORULARI LİSTELEDİK.
CEVAPLAR İÇİN HİBE UZMANIMIZA DANIŞIN

besi çiftliği destekleri
yaprak süt ve besi çiftliği hibeleri
yaprak süt ve besi çiftliği besi çiftliği projeleri
100 başlık besi çiftliği maliyeti
100 başlık besi çiftliği fizibilitesi
besi çiftliği ankara
satılık besi çiftliği için destek 
ankara besi çiftlikleri için teşvikler
büyükbaş hayvan çiftliği devlet desteği
büyükbaş hayvan çiftliği kurmak için devlet desteği
büyükbaş hayvan çiftliği projeleri devlet desteği
devlet desteği çiftlik
hayvan çiftliği devlet desteği
inek çiftliği devlet desteği
büyükbaş hayvan çiftliği desteği
büyükbaş hayvan çiftliği hibe destekleri
hayvan çiftliği destekleri
TKDK Besi
TKDK ahır projeleri
Besihane Projeleri Hibe
Besi Çiftliği Projeleri Hibe
Ahır Projeleri Hibe

SAYFAYI PAYLAŞ